Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Wentylacja

Wloty powietrza

Odpowiednia cyrkulacja powietrza w kurnikach, chlewniach i indyczarniach jest jednym z warunków sukcesu każdej większej hodowli zwierzęcej. Wloty powietrza, ich budowa oraz prawidłowy montaż, pozwalają uzyskać optymalne warunki wentylacyjne, które będą korzystnie wpływać na zwierzęta.

Biorąc pod uwagę cyrkulację powietrza na fermach drobiu, jest kilka oznak, które mogą wskazywać na błędną wentylację w budynku inwentarskim. Wśród nich są to takie zjawiska jak opuszczone gniazda lub jajka znajdujące się na ziemi, które mogą być spowodowane błędnym ustawieniem wlotów powietrza, a co za tym idzie - niekorzystnym przepływem powietrza w kurniku. Według badań odpowiednia wentylacja powietrza w kurniku ma kluczowe znaczenie w pierwszych 14 dniach życia brojlerów. Jak zatem powinna wyglądać prawidłowa cyrkulacja powietrza w kurniku? Jakie wloty powietrza powinno się stosować?

Prawidłowa cyrkulacja powietrza w indyczarni lub chlewni w polega na takim skierowaniu strumienia, aby wymieszał się on z powietrzem znajdującym się w budynku. Jest to szczególnie ważne w chłodniejszych miesiącach, gdzie strumień zimnego powietrza będzie negatywnie oddziaływał na zwierzęta. Podczas wysokich upałów ważne jest z kolei usunięcie nadmiaru ciepłego powietrza, dlatego wentylacja indyczarni lub chlewni latem wiąże się z bezpośrednim nakierowaniem strumienia świeżego powietrza na ptaki. Dlatego też ogromne znaczenie będą odgrywać tutaj wloty powietrza.

Wlot powietrza kurnika lub indyczarni powinien być wykonany z odpowiednich materiałów. Ważne jest, aby jego klapa wypełniona była poliurytanem, który bardzo dobrze eliminuje straty ciepła. Duże znaczenie ma także sama konstrukcja. Wloty powietrza powinny być przystosowane do zmiany kierunku przepływu strumienia powietrza. Byłoby bardzo dobrze, gdyby wlot powietrza posiadał także wskaźnik kierunku przepływu powietrza. Ułatwiłoby to jednakowe ustawienie wszystkich wlotów w budynku. Wloty powietrza powinny też być przygotowane do pracy z automatycznym systemem wentylacji. Jest to szczególnie istotne w dużych budynkach inwentarskich, gdzie system wentylacji jest bardzo rozbudowany.

Główne zalety stosowania wlotów powietrza:
  • - precyzyjna kontrola temperatury i przepływu powietrza w budynku;
  • - świeże powietrze zwiększa pozytywny wpływ systemu wentylacyjnego na rozwój zwierząt;
  • - duża różnorodność wlotów powietrza pozwala na ich dopasowanie do własnych potrzeb.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!