Rasa kur zwana popularnie zielononóżkami jest rasą rodzimą i łatwą w hodowli. Kury zielononóżki znane są przede wszystkim ze znoszenia wyśmienitych smakowo i wolnych od cholesterolu jaj. Zielononóżka kuropatwiana nie ma wiele wspólnego z kuropatwą polną poza tym że jest to jedna z naszych ras typowo polskich, jest to polska rasa kur ogólnoużytkowych wyhodowana już pod koniec dziewiętnastego wieku. A kilkadzieścia lat później zdefiniowano typowo polski wzorzec rasy kur. Charakterystyczny dla tej rasy silny instynkt macierzyński i odporność na trudne warunki klimatyczne i środowiskowe dodatkowo cechuje je mocny instynkt kwoczenia samodzielność w zdobywaniu pokarmu, kury te chętniej drapią i szukają same pożywienia niż korzystają z nałożonej paszy. Rasa kur zielononóżek została szybko zaakceptowana i w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku stanowiła około jednej trzeciej całej polskie populacji hodowli kur.
|
|
|
Aktualnie rasa ta stała się nieekonomiczna pod względem hodowli masowej gdzie ilość przedkłada się ponad jakość produkowanych jaj. Jednak rasa się odradza, występuje w stadach gospodarskich i hodowlach amatorskich.
Koguty są wypierzone kolorowo ich wybarwienie zasadniczo różni się od skromnego, kuropatwianego ubarwienia kur
Kogut prezentuje bogaty, pojedynczy grzebień, policzki, korale i zausznice czerwone, a oczy o pomarańczowym kolorze. Pióra na piersi, brzuchu, udach oraz pokrywy skrzydeł są czarne. Sterówki oraz sierpówki ogona są metalicznie czarne z zielonkawym połyskiem. Grzywa i siodło pomarańczowe. Skok nagi, zielony u starszych osobników szarozielony
Kury dojrzałość płciową kury osiągają w wieku 6 miesięcy. Kury zielononóżki nie nadają sie do chowu wiekowego nastawionego na masową produkcję jaj, są za to idealnym materiałem do ekologicznej produkcji jaj. W stadach większych niż 50 sztuk przejawia zdolności do kanibalizmu . Idealnie sprawdza się i chowa się w małych stadach gospodarskich (do własnego użytku) jest źródłem pysznego mięsa i wyśmienitych zdrowych jaj.