Zarodek kurczaka w 18 dniu inkubacji. Widok poprzeczny do inkubowanego jajka |
Odpowiedź:
Ten problem może być spowodowany wieloma czynnikami. Najczęstszą przyczyną tego typu komplikacji jest nieprawidłowa wilgotności w komorze lęgowej - zwykle zbyt wysoka.
Żóltka jaj z widocznym embrionem po ok. 7 dniach inkubacji |
Odpowiedź: Znowu kilka możliwych przyczyn, Może to być nieprawidłowe obracanie jaj, bakteryjne zakażenia w inkubatorze, wahania temperatury w inkubatorze, awaria zasilania inkubatora. Bardzo prawodpobne mogą być problemy w stadzie rozpłodowym. Złe składniki pokarmowe w paszy dla niosek, problemy natury genetycznej u kury lub koguta.
Pytanie: Brakło zasilania w inkubatorze. W inkubatorze uszkodzeniu uległ system grzewczy. Jak długo jaja mogą przebywac w takich warunkach zanim zarodki zamrą?
Odpowiedź:Z reguły jest to nie dłuzej niż godzinę. Wszystko jednak zależy od jakości inkubatora a także gatunku inkubowanych ptaków. Jeśli inkubator jest izolowany, może on zachować wymaganą temperaturę nawet przez kilka godzin.
Pytanie: Jak często należy obracać jaja w inkubatorze?
Odpowiedź:Zaleca się, aby jaja drobiu, dziczyzny i ptactwa wodnego obracać co najmniej dwa razy dziennie. Jest to jednak minimalna częśtotliwość obracania. Automatyczne obracanie w profsjonalnych inkubatorach realizowane jest nawet 1 obrót na godzinę. Niektóre gatunki (papug i ptaków drapieżnych) można obracać CO NAJMNIEJ 1 raz na godzinę. Przyjęło się, że najbardziej optymalną częśtotliwością jest obracanie jaj raz na 4 godziny.
Pytanie: Jak długo po wykluciu mogą pozostać pisklęta w klujniku?
Odpowiedź: Pisklęta należy pozostawić w komorze klujnika aż do czasu całkowitego wyschnięcia. Zwykle jest to około 24 godziny od wyschnięcia. Nie należy ich w tym czasie zabierać z klujnika. Nie należy im również w tym czasie podawać jedzenie i picia.
Pytanie: Czy należy spryskiwac jaja podczas inkubacji lub podczas klucia?
Odpowiedź: Napylanie zwiększa wilgotność tylko chwilowo i nie będzie "zmiękczyć" jaj powłoki. Spryskiwanie jaj może również przekazywać lub rozprzestrzeniać zakażenia i dlatego nie jest zalecane. Główny wpływ na inkubację jaj ma jego chłodzenie analgoicznie do naturalnej nasiadki która od czasu do czasu opuszcza gniazdo w celu znalezienia pozywienia. Istnieją dowody, że okresowe chłodzenia może poprawić wyniki lęgów ale powinno to być osiągnięte w inny sposób (np. pozostawić otwartą komorę inkubatora na pół godziny dziennie).
Jajo ptasie z widoczną poduszką powietrzną |
Odpowiedź: stotne jest aby ostrzejszy czubek jaja skierowany był w dół. W bardziej zaokrąglonym końcu znajduje się pęcherz powietrzny, więc ten czubek jaja powinien znajdować się wyżej.
Pytanie: Nie jest dla mnie jasne jaka dokładnie powinna być temperatura inkubacji jaj. Różni źródła podają różne często sprzeczne informacje o inkubacji. Jak temperatura jest prawidłowa?
Odpowiedź: Właściwa temperatura inkubacji to 36,7oC. Jednak często różni producenci inkubatorów podają różne wartości. Wynika to z różnorodności budowy inkubatorów. Różni producenci inkubatorów podają różne wartości. Zawsze należy się stosować do zaleceń producenta danego inkubatora.
Jajo naklute w końcowej fazie klucia. |
Odpowiedź: Jaja należy przestać obracać 2-3 dni przed przewidywanym terminem klucia. Zbyta późne zaprzestanie obracania jaj może mieć znaczny, negatywny wpływ na wyniki inkubacji.
Pytanie: Jaki jest prawidłowy poziom wilgotności do inkubacji.
Odpowiedź: Ogólnie dla drobiu bajlepszy poziom wilgotności jest między 40-50% i 35-45% dla papug. Należy jednocześnie zwrócić, że jest tu dość duża granica błędu. Do mierzenia wilgotności stosuje się klasyczne higrometry, w małych inkubatorach wystarczą analogowe higrometry. Wilgotność możne regulować wpełni elektrocznie za pomocą higrokontrolerów.