Widok do wnętrza świerzego zapłodnionego jaja |
Pozyskiwanie jaj
-
W zależności od typu hodowli jaja można pozyskiwać:
- od własnych kur (matek) z utrzymywanych we własnej hodowli stad rozpłodowych
- z hodowli zewnętrznych, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że duże komercyjne fermy jaj wylęgowych niechętnie wysyłają małe ilości.
Trzeba bowiem pamiętać, że na skorupach jaj łatwo przenoszą się różnego rodzaju choroby zakaźne. Wszystkie jaja pozyskane z zewnętrznych hodowli trzeba bezwzględnie poddać dezynfekcji zanim zostaną wwiezione na teren hodowli.
Jeśli jaj pozyskiwane są na odległość i dostarczane za pomocą poczty, należy pamiętać o zapewnieniu im maksymalnego bezpieczeństwa podczas transportu. Ekstremalne temperatury, duże przeciążenia mechaniczne mogą całkowicie pozbawić nas szans na dobre lęgi. Wówczas zakup nawet najlepszych i najpewniejszych jaj może nie dać oczekiwanych efektów podczas lęgów.
Jeśli jaja lęgowe pozyskiwane są od kur utrzymywanych we własnej hodowli, stada hodowlane muszą być utrzymywane i pielęgnowane w warunkach maksymalnie dla nich przychylnych.
Zasadnicze znaczenie w fermowej produkcji jaj wylęgowych ma długość dnia z reguły sterowana oświetleniem. Zbyt krótki dzień powoduje, że jaja mogą być słabe, nie w pełni wykształcone. Jakość jaj i żywotność zarodków zależy od takich czynników jak wiek kur/kogutów, stan witalny ptaków w stadzie rozpłodowym, dieta w stadzie rozpłodowym, stosunek ilość kur przypadających na jednego koguta, walory genetyczne i wiele innych czynników które mogą mieć pośredni wpływ na jakość jaj (no czynniki klimatyczne, pogoda). Stosunek ilości kur na jednego koguta jest różny w zależności od gatunku i witalności (ocenianej jako zdolność rozpłodowa) koguta. Zbyta duża liczba kur na jednego koguta może spowodować znaczny procentowy spadek zapłodnienia jaj w hodowli. Rozmnażanie wsobne, czyli kojarzenie kur niedaleko spokrewnionych z kogutami może zmniejszyć płodność jaj a także zwiększyć śmiertelność zarodków. Zdolności lęgowe jaj mogą zostać poważnie osłabione na skutek chowu wsobnego. Ma również wpływ na osłabienie zdolności wylęgu w końcowej fazie a także zmiany genetyczne.
Gromadzenie jaj Większość jaj kury składają rano do południa. Jaja powinny być zbierane kilka razy dziennie, aby skrócić czas ich pozostawania w gnieździe. Praktyka ta zmniejsza liczbę wdepnięć, rozdziobań i zabrudzeń jaj, a także zapobiega przedwczesnej inkubacji. Zarodek zaczyna przedwcześnie rozwijać się w temperaturze powyżej 72 stopni F (~22,5 oC). Uruchamianie i zatrzymywanie rozwoju zarodka wielokrotnie przez zmianę temperatury gwarantuje jego zamarcie. Częste gromadzenia i przechowywania zarodków opóźnienia rozwoju do inkubacji jaj może rozpocząć.