Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Jaja do inkubacji

Jaja ptaków egzotycznych, kurcząt, drobiu i wszystkich wymaga wspólnego standardu w utrzymaniu hodowli. Warunki środowiskowe w hodowli, obsługa, warunki sanitarne, ewidencja, profilaktyka w stadzie rozpłodowym. Każdy z tych czynników i wiele innych mają decydujący wpływ na sukces w inkubacji.

Widok do wnętrza świerzego zapłodnionego jaja
Widok do wnętrza świerzego zapłodnionego jaja
Selekcja jaj lęgowych Od najmniejszych gatunków kanarków po największe jaja strusie, wszystkie powinny być odpowiednio selekcjonowane i dobierane pod względem zdolności lęgi i inkubacji. Zawsze należy wkładać do inkubatora jaja najzdrowsze o mocnej skorupie, standardowym kolorze i odpowiedniej wadze. Jaja nie mogę być zbyt lekkie, ale nie mogą też być zbyt ciężkie. Wszystkie jaja niespełniające założonych kryteriów selekcji są odpadem i ich inkubacja nie ma sensu.

Pozyskiwanie jaj
    W zależności od typu hodowli jaja można pozyskiwać:
  • od własnych kur (matek) z utrzymywanych we własnej hodowli stad rozpłodowych
  • z hodowli zewnętrznych, trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że duże komercyjne fermy jaj wylęgowych niechętnie wysyłają małe ilości.
Oczywiście możliwe jest zakupienie jaj od drobnych hodowli hobbystycznych, tutaj jednak należy brać pod uwagę fakt, że im więcej źródeł tym większe prawdopodobieństwo przyniesienia choroby do swojej hodowli.
Trzeba bowiem pamiętać, że na skorupach jaj łatwo przenoszą się różnego rodzaju choroby zakaźne. Wszystkie jaja pozyskane z zewnętrznych hodowli trzeba bezwzględnie poddać dezynfekcji zanim zostaną wwiezione na teren hodowli.

Jeśli jaj pozyskiwane są na odległość i dostarczane za pomocą poczty, należy pamiętać o zapewnieniu im maksymalnego bezpieczeństwa podczas transportu. Ekstremalne temperatury, duże przeciążenia mechaniczne mogą całkowicie pozbawić nas szans na dobre lęgi. Wówczas zakup nawet najlepszych i najpewniejszych jaj może nie dać oczekiwanych efektów podczas lęgów.

Jeśli jaja lęgowe pozyskiwane są od kur utrzymywanych we własnej hodowli, stada hodowlane muszą być utrzymywane i pielęgnowane w warunkach maksymalnie dla nich przychylnych.
Zasadnicze znaczenie w fermowej produkcji jaj wylęgowych ma długość dnia z reguły sterowana oświetleniem. Zbyt krótki dzień powoduje, że jaja mogą być słabe, nie w pełni wykształcone. Jakość jaj i żywotność zarodków zależy od takich czynników jak wiek kur/kogutów, stan witalny ptaków w stadzie rozpłodowym, dieta w stadzie rozpłodowym, stosunek ilość kur przypadających na jednego koguta, walory genetyczne i wiele innych czynników które mogą mieć pośredni wpływ na jakość jaj (no czynniki klimatyczne, pogoda). Stosunek ilości kur na jednego koguta jest różny w zależności od gatunku i witalności (ocenianej jako zdolność rozpłodowa) koguta. Zbyta duża liczba kur na jednego koguta może spowodować znaczny procentowy spadek zapłodnienia jaj w hodowli. Rozmnażanie wsobne, czyli kojarzenie kur niedaleko spokrewnionych z kogutami może zmniejszyć płodność jaj a także zwiększyć śmiertelność zarodków. Zdolności lęgowe jaj mogą zostać poważnie osłabione na skutek chowu wsobnego. Ma również wpływ na osłabienie zdolności wylęgu w końcowej fazie a także zmiany genetyczne.

Gromadzenie jaj Większość jaj kury składają rano do południa. Jaja powinny być zbierane kilka razy dziennie, aby skrócić czas ich pozostawania w gnieździe. Praktyka ta zmniejsza liczbę wdepnięć, rozdziobań i zabrudzeń jaj, a także zapobiega przedwczesnej inkubacji. Zarodek zaczyna przedwcześnie rozwijać się w temperaturze powyżej 72 stopni F (~22,5 oC). Uruchamianie i zatrzymywanie rozwoju zarodka wielokrotnie przez zmianę temperatury gwarantuje jego zamarcie. Częste gromadzenia i przechowywania zarodków opóźnienia rozwoju do inkubacji jaj może rozpocząć.
Żródło:
Komentarze (4)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 3]
Temat: Komentarze na temat: Jaja do inkubacji
Dyskusja użytkowników na temat: Jaja do inkubacji


Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!