Przechowywanie jaj wylęgowych:
Wszystkie jaja wylęgowe są żywe. Każde jajo zawiera żywe komórki, które podczas inkubacji rozwijają się w zarodek, a w końcu w pisklęta. Każdy przypadek niewłaściwego obchodzenia się z jajem zmniejsza prawdopodobieństwo udanego lęgu. Jaja lęgowe zwykle gromadzone są przez pewien okres do momentu gdy ich liczba zapewni odpowiednią obsadę w inkubatorze. Do mementu gdy ilość jaj może stanowić jeden pełny wsad. Normalne jest że w takiej sytuacji jaja muszą być gromadzone w specyficzny sposób, tak aby zapewnić jają maksymalną wylęgalność.Selekcja i usuwanie jaj nie nadających się do wylęgu:
Rozdziobane, słabo ukształtowane, zabrudzone i niezwykle duże lub małe jaja nie powinny być inkubowane. Te jaja rzadko dają się wykluć a dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo wprowadzenia infekcji/zarazy do inkubatora.
Jaja nie powinny być myte. Mycie lub wycieranie wilgotną ściereczką usuwa warstwę ochronną, tzw. płaszcz ochronny z jaj. Zabrudzone jaja powinny być wycierane suchą, dość szorstką szmatką, taką aby nie powodowała uszkodzeń skorupki . Mycie jaj wodą lub innymi detergentami może powodować przenikanie batkerii i inych wirusów do wnętrza jaj.
Jeśli jaja są myte, to powinno to odbywać się krótko w 110oK w wodzie zawierającej bezpieczny środek dezynfekcyjny. Mycie jaj w wodzie chłodniejszej niż jego własna temperatura powoduje skurczenie się zawartości. Zmniejszenie zawartości jaja czerpie wodę do środka poprzez pory w sk
rupie. Prowadzi to do wprowadzania do jaja niebezpiecznych wirusów i bakterii.
Ogólna zasady w obchodzeniu się z jajami wylęgowymi:
Po tym gdy czyste i nieuszkodzone jaja zostały już wybrane do inkubacji, obchodź się z nimi z wielką ostrośnością, aby zapobiec ich uszkodzeniu lub zanieczyszczeniu. Środki ostrożności obejmują również częste mycie rąk po kontakcie jako bariera skażenia mikrobiologicznego.
Czas przechowywania jaj przed włożeniem ich do inkubatora:
Najlepiej, jaja powinny być wkładane do inkubatora tak szybko jak to możliwe po zebraniu. Dałoby to maksymalną moźliwą wylęgalność. Jeśli jaja są przechowywane przed inkubacją, najlepiej kiedy są one gromadzone nie dłużej niż 10 dni od zniesienia. Niemniej jednak, niektóre gatunki ptaków są bardziej wrażliwe na przechowywanie niż inne. Wylęgalność spada gwałtownie gdy jaja przechowywane są przez okres dłuższy niż 10 dni. Przechowywanie jaj dłużej niż 2 tygodnie można również przedłużyć czas inkubacji o około 1 dzień.
Układanie i obracanie jaj podczas przechowywania:
Jaja, które będą przechowywane przez okres krótszy niż 10 dni przed inkubacją należy położyć na tacach lub w kartonach płaskim (większym) końcem do góry (czyli na ostrych czubkach). Nie ma potrzeby obracać jaj jeśli będą one gromadzone nie dłużej niż 7 dni. W okresie gromadzenia zebrane jaja należy chronić przed dostępem kurzu i innych zabrudzeń zewnętrznych.
Jaja przechowywane dłużej niż 10 dni powinny być obracane z boku na bok o ponad 90 stopni raz lub dwa razy dziennie. Zapewni to maksymalną wylęgalność. W warunkach domowych najprościej jest zrealizować obracanie jaj poprzez podłożenie dużego klocka z jednej strony tacy z jajami. Klocek powinien być na tyle duży aby taca przechylona była pod kątem co najmniej 45 stopni. Następnie wystarczy przekładać ów blok z jednego końca w drugi.
Obracanie jaj zapobiega pewnym strat podczas inkubacji, które mogą wystąpić podczas długotrwałego przechowywania.