Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Inkubacja jaj

Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości jaja przenoszone są z magazynu do inkubatora.
Jest kilka rodzajów inkubatorów o różnych pojemnościach oraz wiele typów adapterów do jaj różnorakich wielkości . Zasadniczo, inkubator jest to skrzynia, w której przetrzymuje się i obraca jaja przy zachowaniu odpowiedniej temperatury, wilgotności i wentylacji. Dobrze zaprojektowany inkubator powinien utrzymać temperaturę z dokładnością 1/4 oF i poziom wilgotności z dokładnością 1%.

Część funkcji jest standardowa zarówno dla małych jak i większych inkubatorów. Automatyczne obracanie jaj w zależności od inkubatora realizowane jest z różną częstotliwością. Zalecane jest aby odbywało się co 2 a najlepiej co 4 godziny.

Nawilżaczy do inkubatorów jest kilka rodzajów.
Niektóre nawilżacze są uruchamiane za pomocą mokrych termometrów, podczas gdy inne utrzymują wilgotność za pomocą prostego zbiornika wodnego umieszczonego wewnątrz komory inkubatora. Powierzchnia tego zbiornika jest tak dopasowana, aby zapewnić nawilżenie na poziomie odpowiednim do kubatury inkubatora. Oba te systemy mogą być wykorzystywane efektywnie współbieżnie. Dobrze jest bowiem zapewnić awaryjną kontrolę temperatury na wypadek gdyby jeden z systemów zawiódł . Należy pamiętać, że temperatura, wilgotność, wentylacja i obracanie jaj są ważnymi czynnikami w podczas inkubacji.

Rozważmy różnice między inkubatorami z wymuszonym i nie wymuszonym systemem nawilżania. Inkubatory z wymuszonym obiegiem utrzymują spójnie temperaturę i wilgotność w całej komorze inkubatora dzięki czemu regulacja temperatury jest dokładniejsza i szybsza. Ma to szczególne znaczenie po otwarciu drzwi w komorze inkubatora, wówczas temperatura i wilgotność ustala się zdecydowanie szybciej na właściwy poziom.

W inkubatorach bez wymuszonego systemu nawilżania, odczyty temperatury mogą być mylące potrzebny jest bowiem zbiornik wodny o pewnej (dużej) powierzchni. Temperatura w takich inkubatorach musi być monitorowana na poziomie jaj ponieważ temperatura ta może się znacznie różnić w różnych miejscach komory inkubatora. Inkubatory z wymuszonym system nawilżania są bardziej polecane

Temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu mieszkania inkubatora powinny być kontrolowane i stabilne. Miejsce inkubatora w stabilnym środowisku, wolne projektów oraz z dala od bezpośredniego światła słonecznego. Pisklęta mogą być wylęgane w komorze inkubatora. Jednak w momencie w komorze lęgowej pojawia się bardzo dużo pyłu od wysychających piskląt. Wylęganie piskląt w oddzielnym urządzeniu (klujnika) eliminuje możliwość skażenia inkubatora. Temperatura i wilgotność mogą wówczas być również lepiej ustawione, jeżeli odrębne urządzenia wykorzystywane są do inkubacji i wylęgu. Inkubator a także klujnik powinien być wykonany z urządzeń które łatwo się czyści i dezynfekuje.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!