Pasze będące do dyspozycji w ekologicznym żywieniu kur wskazują, że przy dostatku komponentów energetycznych (ziarno zbóż, nasiona oleistych) zaznacza się ograniczony wybór pasz białkowych (nasiona strączkowych, makuchy, ryby i przetwory rybne). Pośród dopuszczonych pasz białkowych większo.ć z nich zawiera wystarczaj ące ilo.ci lizyny (bobik, groch, rzepak, soja, kazeina, mączka rybna, mleko w proszku). Do pasz zasobnych w metioninę można zaliczyć len, łubin, mączkę rybną i gluten kukurydziany. Zbilansowanie zawarto.ci metioniny i lizyny w paszy nie jest łatwe. Przy zestawianiu receptury ekologicznej mieszanki paszowej dla kur powstaje problem utrzymania niezbędnego poziomu metioniny przy równoczesnym nadmiarze
Pasze granulowane dla kur |
Z uwagi na zmienną i niewystarczającą zasobność surowców paszowych w witaminy i pierwiastki śladowe - mieszanki paszowe stosowane w chowie ekologicznym wymagają odpowiedniego uzupełnienia. Zgodnie z wykładnią Rozporządzenia, z receptury premiksów wyeliminowane zostają antybiotykowe stymulatory wzrostu, syntetyczne przeciwutleniacze, syntetyczne barwniki i inne niedopuszczone dodatki paszowe.
Poziom witamin może być natomiast znacznie niższy w porównaniu z premiksami stosowanymi w intensywnej produkcji drobiarskiej. Bierze się, bowiem pod uwagę mniejsze przeciążenie organizmu ptaka, korzystanie drobiu ze .wiat ła słonecznego i zielonego wybiegu (w ciepłym sezonie roku), zmniejszone zasiedlenie pomieszczenia oraz ograniczone działanie czynników stresujących. Pominięta zostaje więc potrzeba dużego wydatkowania (często znacznie ponad potrzeby organizmu) substancji biologicznie czynnych praktykowana w intensywnej produkcji drobiarskiej.
W mieszankach ekologicznych proponuje się użycie premiksów witaminowo-mineralnych o zmodyfikowanym składzie. Poziom witamin może nawiązywać do wymagań pokarmowych wyszczególnionych w zaleceniach np. NRC (1994).