Przy zestawianiu receptur mieszanek paszowych dla odchowywanych kurcząt oraz dla niosek należy brać pod uwagę tylko dozwolone pasze i dodatki paszowe. Można przewidywać wzrost zainteresowania paszami, które z różnych względów są obecnie mało lub rzadko stosowane. Z takich pasz, do produkcji ekologicznej nadawać się będą między innymi susze z zielonek, drożdże piwne, makuchy oraz gluten kukurydziany. W .wietle wymagań żywienia ekologicznego susz z zielonki, dla drobiu najlepiej z młodej trawy, musi być oparty o surowiec z produkcji ekologicznej jaj oraz suszony bez bezpo.redniego kontaktu ze spalinami zawierającymi szkodliwe węglowodory (spaliny z węgla, ropy).
Rolę pasz uzupełniających mogą spełniać rozdrobnione zielonki z traw, z całych roślin kukurydzy) i marchew - skarmiane w stanie .wieżym, a w zimie w formie w formie kiszonek. Z uwagi na zawarto.ć wody pasze te najlepiej zadawać osobno przy żywieniu do woli, lub mieszać z paszą tre.ciwą przy żywieniu dawkowanym. Kiszonki z tych pasz są w około 50% trawione przez kury i ich użycie pozwoliło na ograniczenie zużycia mieszanki paszowej . bez obniżenia produkcji jaj.
Mieszanki zbożowe są zawsze dobrą alternatywą |
Utrudnienie w układaniu receptur mieszanek paszowych stanowi wymóg Rozporz ądzenia dotyczący zapewnienia w dawce pokarmowej, co najmniej 65% udziału zbóż. Wymóg ten ogranicza między innymi stosowanie nasion strączkowych oraz nasion oleistych jako składników mieszanki paszowej. Pasze te można zaliczyć do pożądanych w mieszankach ekologicznych lecz charakteryzuje je średnia zawarto.ć białka. Dla zapewnienia dostatecznego poziomu białka i aminokwasów w mieszance powstaje konieczność oparcia mieszanki o wysokobiałkowe produkty rybne (np. mączki rybne), drożdże, gluten. co bardzo zwiększa koszty żywienia, a ponadto wymaga ekologicznej certyfikacji tych pasz.