Dokarmianie pszczół miodem ekologicznym |
Rozporządzenie unijne zezwala, poza używaniem cukru ekologicznego, na dokarmianie pszczół melasą z produkcji ekologicznej niezależnia jakie rasy pszczół są utrzymywane. Ten punkt Rozporządzenia jest wart dalszej dyskusji i szczegółowej analizy specjalistów dlatego, że melasa zawiera dużą ilość składników mineralnych i uważa się powszechnie iż jest bardziej szkodliwa dla pszczół niż miód spadziowy, który w żadnym wypadku nie może pozostawać w plastrach podczas zimowania rodzin i sytuacja taka może prowadzić do osypywania się rodzin pszczelich.
A wiadomo, że prawidłowe zazimowanie pasieki jest punktem wyjściowym do rozpoczęcia nowego sezonu pasiecznego.
- Dokarmianie sztuczne pszczół możliwe jest tylko w następujących sytuacjach:
- kiedy rodziny mają za mało zapasów
- aby uniknąć stresu głodowego rodzin
- kiedy zapasy skrystalizowały
- kiedy istnieją obawy, że przez miód może odbywać się przenoszenie chorób pszczelich
- dla harmonijnego rozwoju produkcyjnego rodzin. Dokarmianie może mieć miejsce wyłącznie pomiędzy ostatnim zbiorem miodu i na 15 dni przed rozpoczęciem następnego okresu wystąpienia nektarowania roślin.
Syrop można podawać rodzinom w podkarmiaczkach różnego typu. Mogą to być podkarmiaczki ramkowe (boczne), górne (powałkowe) lub inne. Poza syropem i miodem rodzinom można także podawać ciasto cukrowe, składające się z mielonego cukru i wody. Ciasto cukrowe oraz miodowo ń cukrowe winny być wytwarzane ze składników wyprodukowanych metodami ekologicznymi.
W pasiece ekologicznej nie przewiduje się dokarmiania pszczół pyłkiem. Ten element unijnego Rozporządzenia również wymaga dalszej dyskusji i przeanalizowania go.