Miód pszczeli najwyższej jakości |
W roku 2001 ukazała się nowa dyrektywa 2001/110/EC. Do jej wprowadzenia w życie zobowiązane są państwa członkowskie do 1 sierpnia 2003 roku. Dokonano w niej pewnych zmian, głównie co do wskaźników dotyczących jakości miodu, ale wiele jej punktów powinno być jeszcze poddane szczegółowej analizie i dyskusji.
Ponieważ norma na miód jest jedna, dotyczy ona także miodu produkowanego w pasiekach ekologicznych. Dyrektywa UE w kwestii poziomu dopuszczalnych pozostałości leków, środków ochrony roślin czy metali ciężkich jest regulowana w zakresie czystości miodu sformułowaniem ustalającym, że miód w żadnym wypadku nie może zawierać jakichkolwiek substancji w ilościach zagrażających zdrowiu ludzi. Poszczególne etapy produkcji miodu w pasiece ekologicznej powodują, że sprawa pozostałości w miodzie jest tu potraktowana bardziej restrykcyjnie niż określa to Dyrektywa. Również Polska Norma na miód będzie musiała być dostosowana do norm unijnych, z czym zapewne nie będzie większego problemu. Kolejnym punktem w Dyrektywie, który wymagałby ponownego przedyskutowania jest wyrażenie zgody na wysoki, dopuszczalny poziom HMF (do 80 mg/kg) dla miodów importowanych, pochodzących z krajów "trzeciego świata".
Jest to swoistego rodzaju pomoc ekonomiczna dla tych krajów, ale jak w tym przypadku ma się w stosunku do tego idea pszczelarstwa ekologicznego?