Jako mało wydajny i przystosowany do małych stadek kur korzystających z nieograniczonego wybiegu . ten sposób żywienia wydaje się mieć znaczenie lokalne i dotyczy stadek stanowiących element krajobrazu i nie mających znaczenia produkcyjnego poza dostarczaniem niewielkich ilo.ci jaj na własne potrzeby gospodarstwa. Przewiduje się w nim dożywianie ptaków paszą złożoną z całego ziarna pszenicy i owsa, ze .rut zbożowych, śrut z nasion motylkowych i otrąb pszennych mieszanych najczę.ciej z gotowanymi ziemniakami i jarzynami korzeniowymi, zielonek z roślin dostępnych w gospodarstwie oraz chwast ów (pokrzywa, krwawnik). Pasza jest zadawana dwukrotnie lub trzykrotnie w ciągu dnia, najczę.ciej po wypuszczeniu z kurnika oraz przed udaniem się kur na spoczynek. Dawka ta jest niekiedy uzupełniona prostym dodatkiem mineralnym zawierającym przeważnie wapń, fosfor i sód. Resztę składników kury zielononózki muszą pobrać na nieograniczonym wybiegu. Korzystanie z ograniczonych lub nieograniczonych wybiegów sugeruje, że obok mieszanki paszowej lub dawki pokarmowej kury mają możliwość dodatkowego uzbierania pasz roślinnych i zwierzęcych. Ilości składników pokarmowych (w tym głównie białka) zebrane w czasie żerowania zielononóżek kuropatwianych i innych ras na wybiegu mogą być zróżnicowane i trudne do przewidzenia. Związane są, bowiem z sezonowym pojawianiem się bezkręgowców, niekiedy gradacją larw lub form dorosłych owadów, wylęgiem ślimaków, rozwojem pier.cienic (dżdżownic) oraz z warunkami klimatycznymi, roz- łożeniem opadów, żyznością gleby i wzrostem ro.linno.ci. Warunkiem jest też przenoszenie mobilnego kurnika raz w tygodniu o 20 m, gdyż kury najchętniej żerują w promieniu do 20 m.
Szacując ilości składników pokarmowych pobieranych przez nioskę na nieograniczonym wybiegu w sezonie letnim, dla orientacji można przyjąć 1,5 g biał-
Karmienie kur na wsi |
Biorąc pod uwagę zasady żywienia ekologicznego i uwarunkowania ekonomiczne w 1 kg mieszanki paszowej dla kur można zalecić zawarto.ć 150 i więcej gram białka ogólnego, 7 g lizyny, 3,2 g metioniny, 11-11,3 MJ energii metabolicznej (2624-2700 kcal), 33 g wapnia, 3,3 g fosforu przyswajalnego, 1,4 g sodu, i 10 g kwasu linolowego. Osiągnięcie wszystkich wymienionych warto.ci w mieszance paszowej może być trudne, szczególnie przy małej dostępno.ci pasz o wyższej zawarto.ci białka. Odstępstwa mogą powodować u kur przede wszystkim zwiększone pobranie paszy i wzrost kosztów żywienia. W skrajnych przypadkach mogą się stać przyczyną wystąpienia ukrytych lub zauważalnych stanów niedoborowych wpływających na ograniczenie produkcji i wymagających leczenia.