Szczepienia zwierząt są aktuanie najlepszym sposobem na przeciwdziałanie chorobom zakaźnym. |
Produkcja szczepionki to zaawansowany proces polegający na wyizolowaniu odpowiednich szczepów drobnoustroji o zmniejszonej agresywności i zdolności rozmnażania. Mogą to być także szczepy zabite lub nie chorobotwórcze. Często szczepy prątków lub wirusów pochodzą od innych gatunków zwierząt, a wszczepione do nowego gatunku stanowią idealną szczepionkę. Najpewniejsze są szczepy drobnoustroji zabite za pomocą środków chemicznych, wysokiej temperatury lub specjalnego promieniowania. Niektóre szczepienia dają dużą odporność już po jednej dawce na całe życie, inne trzeba cyklicznie powtarzać.
Należy pamiętać, iż drobnoustroje mutują, dotyczy to głównie wirusów. Cyklicznie na skutek krzyżówek zmieniają swoją wrażliwość, kod genetyczny i agresywność. Niektóre szczepionki po prostu się dezaktywują po pewnym czasie - skład szczepionki przestaje uodparniać. Stąd ciągłe modyfikacje składu szczepionek.
Ze sczepieniem zwierząt najlepiej udać się do weterynarza, fachowa pomoc jest najważniejsza. Wielu doświadczonych hodowców standardowe szczepienia wykonuje samodzielnie. Jeżeli hodowanych jest więcej zwierząt, najłatwiej szczepić specjalnymi strzykawkami automatycznymi - tzw. automatami do szczepień. Są to typowe strzykawki samo uzupełniające. Przy przeprowadzaniu nawet dużych akcji szczepionkę łatwo i szybko dozuje się bez straty czasu na dozowanie i napełnianie standardowych strzykawek.