Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Hodowla ślimaków


Ślimaki należą do najbardziej zróżnicowanych mięczaków żyjących na ziemi. Przyjmuje się, że na świecie istnieje blisko 105 tysięcy gatunków, z czego ponad 250 gatunków można spotkać w Polsce. Jeżeli dokładniej przyjrzymy się im występowaniu, to możemy stwierdzić, że ślimaki nie opanowały jedynie powietrza. Można je spotkać na lądzie oraz w wodach morskich i słodkowodnych.

Od tysięcy lat ślimaki stanowiły dla ludzi źródło pożywienia. Dowody na ich spożywanie przed 6000-12000 laty znaleziono na terenach dzisiejszej Tunezji i Algierii. Ich kulinarne zastosowanie przetrwało do czasów dzisiejszych. W Europie ślimaki najbardziej cenione są w kuchni francuskiej, belgijskiej, belgijskiej i niemieckiej. Ślimaki są także popularne w kuchni azjatyckiej - głównie japońskiej i chińskiej oraz w kuchni afrykańskiej. Według danych z 2011 roku roczna konsumpcja ślimaków na świecie szacowana jest na poziomie 30 tysięcy ton.


Jednym z dostawców ślimaków jest Polska, w której hodowle ślimaków zyskują coraz większą popularność. Hodowle ślimaków po raz pierwszy pojawiły się w Polsce na początku lat 90-tych. Obecnie ślimacze hodowle prowadzi w trzech systemach - wewnętrznym, zewnętrznym i mieszanym. Chów wewnętrzny, zwany interiorowym był popularny w latach 90-tych i polegał na hodowli w zamkniętych, specjalnie przystosowanych pomieszczeniach zwanych "ślimaczarnią". Hodowla tego typu ten jest typem chowu intensywnego (tucz), trwającego ok. 3 miesięcy, podczas którego można uzyskać 3-4 cykle hodowlane. Obecnie większą popularnością cieszą się hodowle mieszane, którym sprzyja klimat panujący w Polsce. Polega on na tym, że lęgi i odchów w pierwszym miesiącu życia odbywają się w "ślimaczarniach", natomiast potem ślimaki przenoszone są do parku hodowlanego, gdzie prowadzony jest tucz.

Najpopularniejsze gatunki ślimaków hodowanych w Polsce na potrzeby eksportowe i kulinarne to:


 • Ślimak winniczek (Helix pomatia) - pospolity gatunek ślimaka występującego w południowo wschodniej i centralnej Europie. Jest to największy lądowy ślimak w Polsce, którego średnica muszli wynosi przeciętnie 50 mm. Winniczek zamieszkuje tereny wilgotne tj. lasy, ogrody lub parki. Ze względu na zbieractwo i eksport, gatunek ten stał się rzadki. W środowisku naturalnym, jego pożywieniem są świeże liście. • Ślimak afrykański Helix Aspersa Maxima - zwany również "ślimakiem szarym", ślimak lądowy występujący w Afryce, jeden z największych lądowych ślimaków na świecie. Ich muszle posiadają wydłużony kształt i osiągają rozmiary 10 - 20 cm, natomiast waga ciała dochodzi do 0,5 kg.


 • Żródło:
  Komentarze (3)
  Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 2]
  Temat: Komentarze na temat: Hodowla ślimaków
  Dyskusja użytkowników na temat: Hodowla ślimaków


  Dodaj nowy wątek


  Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
  Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!