Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Hodowla strusi

     Hodowla strusia w Polsce miała już swoje dobre i złe czasy, zainteresowanie tematem strusi jest bardzo cykliczne, raz na jakiś czas farmerzy narzekają na złe ceny by po kilku latach liczyć duże zyski. Po prostu jak w każdej hodowli tak i przy strusiach trzeba włożyć dużo pracy, a na efekt czekać kilka lat.

Samica strusia z młodymi
     Planując usytuowanie strusiej farmy lub chociaż wybiegu dla zaledwie kilku osobników, powinniśmy przemyśleć bardzo ważne kwestie. Po pierwsze należy uwzględnić ukształtowanie terenu. Strusiego wybiegu nie wolno zakładać w dolinach, obniżeniach terenu oraz tam, gdzie są przeciągi lub wieją silne wiatry. Podczas jesiennych i zimowych chłodów w dolinach często zalega zimne i wilgotne powietrze, a silne wiatry i przeciągi mogą znacznie obniżyć odporność ptaków. Drugą rzeczą jest stopień nasłonecznienia terenu. Im bardziej nasłoneczniony wybieg, tym lepiej. Strusie afrykańskie to ptaki pólpustyń i sawanny, dlatego kochają słońce.

     Równie ważny jest poziom wód gruntowych, który nie powinien być zbyt blisko powierzchni. Odpowiednie oddalenie od ruchu oraz hałasów warunkuje, że ptaki nie będą się płoszyć oraz w spokoju uzyskamy od nich pełnowartościowe jaja. Również możliwość podłączenia kanalizacji i prądu może zaważyć na usytuowaniu strusiego wybiegu tym bardzie pomiesczenia dla młodych strusi. Jeśli natomiast strusie mają na siebie zarabiać jako atrakcja turystyczna regionu lub gospodarstwa agroturystycznego, to ze względów marketingowych powinniśmy uwzględnić przy jego lokalizacji: odległość od skupisk ludzkich, dobre drogi dojazdowe, możliwości lokalizacji parkingu, sprzedaży pamiątek, odległość od miejscowości letniskowych i odległość od szlaków komunikacyjnych.

Swa dorosłe strise z hodowli pana Jacka
Wybieg dla strusi powinien byc dłuższy niż szerszy, a znaczną jego część może stanowić obszar wysypany zwirem.
     Do ukończenia 3. miesiąca życia strusięta są szczególnie wrażliwe na wysoką wilgotność i niską temperaturę, dlatego w małych, niespecjalistycznych gospodarstwach nie zaleca się rozmnażania i nabywania bardzo młodych ptaków. Proponuje się zakup strusi 4-miesięcznych, które są mniej wrażliwe na niekorzystne warunki środowiska i choroby. Ptaki po wcześniejszym zamówieniu przenosi się w drewnianych skrzyniach. Z kolei pisklęta należy przewozić nocą, wcześnie rano lub wieczorem, w kartonach lub anty poślizgowych plastikowych skrzynkach. Jednodniowe pisklęta podczas transportu wymagają temperatury wynoszącej 30-32oC, tygodniowe natomiast 25-26°C, a dwumiesięczne 20-21°C. Zaraz po przewiezieniu należy podać pisklętom wodę do picia. Strusie dorosłe przewozi się niezmiernie rzadko - zazwyczaj w wypadku wysyłki do rzeźni, wymiany ptaków cło reprodukcji bądź gdy następuje likwidacja fermy. Ciężko jest je odlapać do tego celu korzysta się ze specjalnego pręta. Po przyciągnięciu nim ptaka do ogrodzenia zakłada mu się na głowę kaptur, pozostawiając odkryty jedynie dziób. Do przewozu wyrośniętych osobników nadają się przyczepy przystosowane do przewozu koni lub specjalnie zbite do tego celu drewniane skrzynie.
Żródło: a źródł jest czyste jak łza
Komentarze (15)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 14]
Temat: Komentarze na temat: Hodowla strusi
Dyskusja użytkowników na temat: Hodowla strusi


Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!