Jao strusie jest ponad 25 krotnie większe od jaja kurzego |
Strusie jaja są zdecydowanie największe spośród jaj wszystkich ptaków dostępnych w powszechnym obrocie. Skorupa jest delikatnie pofałdowana jednak jej kształt jest regularny, owalny. Grubość skorupy to około 2mm, więc samo jajo jest zdecydowanie bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż jajo kurze. Nic dziwnego. Samica strusia może ważyć nawet ponad 100kg a samiec 150kg. A ponieważ samiec również bierze czynny udział w wysiadywaniu jaj, to jaja w gnieździe muszą być odporna na zgniecenie przez tak dużego ptaka.
Ile waży jajo strusie?
Jajo strusie waży średnio od około 1500g do 2000g co oznacza, że jest ponad 25 razy większe od jaja kurzego! Na wagę jaja strusiego składa się jego gruba skorupa, tęgie żółtko i przede wszystkim ogromna ilość białka.
Jajecznica z jaj strusich
Jajecznica z jaja strusiego wystarczy na przyrządzenie sytego posiłku dla 6 osób. |
Strusie jaja pozyskiwane są w hodowli głownie do celów inkubacji, jednak spora ich część trafia na rynek do jedzenia. Nie jest to może wykwintny przysmak, poszukiwany przez koneserów, ale raczej jako ciekawostka kulinarna. Najczęstszym daniem przyrządzanym z jaj strusich jest jajecznica. Z jednego jaja można przyrządzić jajecznicę na około 6 osób i na pewno osoby te nie odejdą od stołu głodne. Jajecznicę z jaj strusich przyrządza się podobnie jak z jaj kurzych. Nieco innego podejścia wymaga samo rozbicie skorupy. Uderzenie o brzeg patelni lub talerz mija się z celem, gdyż na pewno doprowadzi to do uszkodzenia naczynia a jajo niewiele na tym ucierpi.
Jak rozbić strusie jajo?
Najłatwiej jest włożyć jajo do metalowej miski lub garnka i rozbić jajo energicznym uderzeniem młotkiem. Skorupa jest gruba więc ewentualne odłamki łatwo będzie odnaleźć w masie jajecznej i wyciągnąć. Innym sposobem, wymagającym zaangażowania nieco więcej sprzętu, jest nawiercenie jaja w dwóch końcach, włożenie w środek patyczka, rozbełtanie zawartości jaja i wylanie jest nawierconymi otworami na patelnię. Tym sposobem oprócz jajecznicy otrzymamy również efektowną wydmuszkę, którą będzie można z powodzeniem wykorzystać do wykonania Wielkanocnych ozdób.
Smak jajecznicy
Jajo smażymy aż do ścięcia się żółtka oraz białka, choć jak zawsze czas smażenia zależy tutaj od osobistych preferencji kucharza i osób spożywających jajecznicę. Trzeba mieć jednak na uwadze fakt, że usmażone jajo strusia ma nieco inną konsystencję. Białko nie ścina się na biało tak jak dzieje się to w przypadku jaja kurzego, ale do końca pozostaje lekko galaretowate przypominając nieco żelatynę Smak? No cóż. Ocenę smaku pozostawiamy indywidualnym gustom użytkowników.