Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Higiena i profilaktyka kóz w chowie ekologicznym

    Aby utrzymać stado kóz w dobrym zdrowiu trzeba po pierwsze zachować dobre warunki higieniczne i bytowe. Na ten temat zostało już powiedziane we wcześniejszych częściach tego opracowania. Skrótowo trzeba przypomnieć, że gospodarstwo musi być usytuowane w miejscu wolnym od zanieczyszczeń i czynników chorobotwórczych. Pomieszczenia, wybiegi i pastwiska muszą być tak przygotowane, aby spełniały wszelkie normy zoohigieniczne, klimatyczne i bytowe.


    

Higiena w koziarni
Podstawowym warunkiem jest utrzymanie czystości pomieszczeń i urządzeń używanych w chowie kóz. Wymaga się aby budynki, wybiegi, urządzenia i wyposażenie prawidłowo czyścić i dezynfekować. Zapobiega to przenoszeniu się infekcji i gromadzeniu się organizmów przenoszących choroby. Do czyszczenia zwierząt oraz czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń inwentarskich przeznaczone są środki: mydło potasowe i sodowe, woda i para wodna, mleko wapienne, wapno, wapno palone, podchloryn sodu, soda kaustyczna, potaż, nadtlenek wodoru, naturalne esencje roślinne, kwas; cytrynowy, nadoctowy, mrówkowy, mlekowy, szczawiowy i octowy, alkohol, formaldehyd, węglan sodowy. W utrzymaniu higieny w pomieszczeniach pozyskiwania mleka, ewentualnie przerobu go na produkty ekologiczne trzeba wykorzystywać ponadto kwasek cytrynowy, kwas fosforowy i środki myjące i dezynfekujące do dojarek i instalacji mleczarskich. Do mycia wymion oraz mycia i dezynfekcji urządzeń dojarskich można stosować ogólnodostępne środki przeznaczone do tego celu. Profilaktyka powinna polegać na odpowiednim doborze ras kóz dobrze zaaklimatyzowanych w rejonie istniejącego gospodarstwa, wysokiej jakości diecie pochodzącej z gospodarstwa lub regionu, w którym to gospodarstwo jest położone, zapewnienie regularnego ruchu i dostępu do pastwiska mającego działanie wzmacniające naturalną obronę immunologiczną, optymalnym zagęszczeniu zwierząt w stadzie, przygotowaniu odpowiednich warunków w pomieszczeniach.


     Jednak w prawidłowo utrzymywanych i monitorowanych stadach może dojść do zachorowania zwierząt. W przypadku zachorowania lub zranienia należy natychmiast zwierze odizolować i przystąpić do leczenia stosując przede wszystkim leki ziołowe i preparaty homeopatyczne. Produkty ziołowe, homeopatyczne i elementy śladowe mają pierwszeństwo przed syntetycznymi medycznymi środkami leczniczymi.


     Jeżeli użycie wspomnianych powyżej środków okaże się nieskuteczne dopuszcza się zastosowanie syntetycznych weterynaryjnych środków leczniczych lub antybiotyków. W przypadku zastosowania jednak takich środków należy podwoić okres ich karencji pomiędzy ostatnim podaniem zwierzęciu weterynaryjnych środków leczniczych a wyprodukowaniem żywności metodą ekologiczną, a w przypadku gdy nie ma określonego okresu karencji ń 48 godzin. W rolnictwie ekologicznym nie wolno stosować profilaktycznie syntetycznych medycznych środków leczniczych. Zabrania się stosowania antybiotyków, kokcydiostatyków, oraz hormonów (np. przy wywoływaniu synchronizacji rui).


     Przedstawione poniżej leczenie preparatami homeopatycznymi, najczęściej występujących u kóz chorób, zaczerpnięte zostało z publikacji "Biologiczna apteka weterynaryjna" Spielberger U., Schaette R. (1993) oraz "ReVet leki homeopatyczne dla zwierząt" (1996).

Żródło:
Komentarze (2)
Autor: admin     (2009-10-01,  12:13:15)      [odpowiedzi: 1]
Temat: Komentarze na temat: Higiena i profilaktyka kóz w chowie ekologicznym
Dyskusja użytkowników na temat: Higiena i profilaktyka kóz w chowie ekologicznym


Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!