Nosemoza wywoływana przez pierwotniaka Nosema apis |
W przypadku decyzji o pozostawieniu takiej rodziny w pasiece, należy ją przesiedlić do czystego, odkażonego ula, wymienić plastry, starannie ocieplić i podkarmić. Stare plastry najlepiej spalić. Wszystkie plastry używane w pasiece powinny być odkażone. Odkażanie zapobiegawcze powinno dotyczyć także plastrów zapasowych, szczególnie tych, których wiosną używa się do poszerzania gniazd. W odkażaniu posługujemy się kwasem octowym lodowatym.
Biegunka pszczół-widoczne skutki nosemozy |
Przedmioty metalowe (np. dłuto pasieczne, skrobaczka, nóż) odkaża się po ich mechanicznym oczyszczeniu przez opalenie lub przetarcie kwasem octowym lodowatym. Przy zastosowaniu kwasu octowego lodowatego, należy zachować dużą ostrożność, zwłaszcza chronić twarz i ręce, unikać także wdychania par kwasu.
W celu likwidacji spor pierwotniaka można plastry także podgrzewać (w temp. 49oC przez okres 24 godzin). Wiosną szczególną uwagę należy zwrócić na poidło, które powinno być zawsze czyste. Ważnym elementem w profilaktyce zapobiegania nosemozie jest posiadanie w pasiece wyłącznie silnych rodzin, zapobieganie rabunkom i przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz intensywna wymiana plastrów w pasiece. Ważną sprawą jest również zdrowotność matek pszczelich. Pamiętać należy, że rozprzestrzenianiu nosemozy w pasiece sprzyjają także zabiegi typu: łączenie rodzin, czy osuszanie plastrów po miodobraniu.