Barciak mniejszy łać. Achroia grisella |
Barciak większy łać. Galleria mellonella |
Skórnik słoniniec (Dermestes lardarius). |
Chrząszcz ulowy (Aethina tumida) |
Chętnie żerują na starych, ciemnych plastrach. Wyrządzają bardzo duże szkody w magazynach pasiecznych, niszcząc często plastry doszczętnie. Ekologiczna walka z barciakami polega głównie na brakowaniu starych, ciemnych plastrów, przetrzymywanie plastrów w parach lodowatego kwasu octowego wg techniki opisanej przy walce z nosemozą oraz na wymrażaniu plastrów w temperaturze -10oC, gdzie już po 2 godzinach giną wszystkie postaci rozwojowe barciaków.
Do szkodników pierzgi można zliczyć owady występujące w ulach takie jak skórnik słoniniec, trojszyk ciemny i skorki. Na pyłku zmagazynowanym w plastrach mogą także żerować roztocze (roztoczek suszowy, rozkruszki). Na plastrach z pyłkiem, przechowywanych w wilgotnych pomieszczeniach mogą rozwijać się pleśnie i grzyb Betsia alvei.
Istnieje pewne niebezpieczeństwo pojawienia się w pasiekach europejskich chrząszcza ulowego (Aethina tumida), wielkości 1/3 dorosłej pszczoły, który mimo swego tropikalnego pochodzenia zaatakował już pasieki w USA i przystosował się do pszczół ras europejskich. Samica składa jaja na plastrach, z których wylęgają się larwy, które to żywią się jajami, czerwiem, pyłkiem, miodem i woskiem, czyniąc ogromne spustoszenie w rodzinach pszczelich, doprowadzając do ich osypania. Przestrzeganie zasad higieny w ulu i w pasiece, trzymanie silnych rodzin pozwala obniżyć nasilenie inwazji do minimum.
Walka ze szkodnikami pszczół powinna iść przede wszystkim w kierunku utrzymywania w ulach i magazynach na plastry idealnej czystości i właściwej wilgotności oraz walki mechanicznej ze szkodnikami.