Kiślica (zgnilec łagodny, zgnilec auropejski) |
Ta choroba pszczół wywoływana jest przez bakterię Melisococcus pluton. Może występować w dwóch postaciach: łagodnej i złośliwej. Postać łagodna może być wikłana przez bakterie Streptococcus faecalis, a złośliwa Bacillus alvei.
Choroba pojawia się w drugiej połowie wiosny, a jej wystąpienie w dużej mierze uwarunkowane jest warunkami klimatycznymi (obniżenie temperatury), brakiem pożytku, zbyt dużym, źle ocieplonym gniazdem. Chorują młode larwy, które tracą napięcie oskórka, zamierają, zamieniając się w brunatną masę a potem w strupek łatwo odchodzący od dna komórki. W postaci łagodnej martwy czerw wydziela zapach octu, w postaci złośliwej (czerw zasklepiony) gnijącego mięsa. W obydwu postaciach choroby występuje czerw rozstrzelony.
Leczenie ekologiczne postaci łagodnej musi ograniczyć się do ścieśnienia i ocieplenia gniazda i podania ciepłego syropu cukrowego, a także do wymiany matki pszczelej. Postać złośliwa kiślicy leczona jest identycznie jak przy zgnilcu amerykańskim. Przestrzeganie zasad hodowlano-sanitarnych odnosi się do utrzymywania w pasiece wyłącznie silnych rodzin, zbyt wczesnego poszerzania gniazd, odpowiedniej wielkości gniazda w stosunku do siły rodziny oraz wymiany matek.