Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Ferma dla nutrii

      Przy wyborze miejsca na założenie fermy dla nutrii i innych zwierząt futerkowych musimy wziąć pod uwagę klimat, rodzaj terenu, charakter otoczenia oraz musimy zaopatrzyć się w odpowiednią paszę. Decydującą rolę w hodowli nutrii odgrywa zaopatrzenie fermy w wodę.
      Nutrie pochodzące z terenów o klimacie łagodnym niekorzystnie znoszą naszą ostrą zimę, szczególnie te zwierzęta które są świeżo importowane oraz te osobniki z najbliższych generacji po importowanych nutriach. U następnych pokoleń proces aklimatyzacji przy odpowiedniej pielęgnacji oraz właściwych pomieszczeniach osiągnął już taki stopień, że klimat nie ma już takiego istotnego wpływu, aczkolwiek tereny o bardzo mroźnych zimach nie są odpowiednie na zakładanie hodowli nutrii, stwarzają niebezpieczeństwo dużych strat.
Nutria w klatce
      Nutrie są zwierzętami roślinożernymi, możemy je hodować na terenie całej Polski. Istnieją dwa typy hodowli nutrii pod względem sposobu utrzymania, klatkowa oraz półwolna lub wolna, na dużych stawach i jeziorach. Nie zależenie od tego jaki charakter będzie miała nasza hodowla, nie możemy zapominać, że nutria jest zwierzęciem potrzebującym dużo i odpowiedniej jakości wody. Wszystkie próby hodowli nutrii w oderwaniu od ich naturalnego środowiska dawały wyniki ujemne. Nutria nie szuka pożywienia wyłącznie w wodzie jak wydra, ale jest zwierzęciem które znaczną część swojego życia spędza w wodzie i część swego pożywienia (korzenie, kłącze trzciny) poszukuje nie tylko w wodzie ale nawet pod wodą.
      Nutrie znoszą wszelką paszę zieloną do wody, aby tam ją zjadać. Odpowiada to najwidoczniej naturalnemu instynktowi spożywania świeżej zieleniny w wodzie. Na wolności zwierzęta nie znoszą pokarmu do wody, lecz je tam znajdują. Innej karmy np. ziarna, ziemniaków, bobrzyki nie znoszą do wody.
      Woda ma bardzo duże znaczenie dla nutrii między innymi przy oddawaniu kału, czynność tą nutrie wykonują przeważnie w wodzie i długotrwałe pozbawienie ich wody przyczynia się do wywołania zaburzeń w przewodzie pokarmowym.
Nutrie
      Woda czysta i zimna wywiera korzystny wpływ na jakość okrywy, jest to bardzo ważne. Dlatego najlepsza jest duża ilość przepływającej, czystej i zimnej wody, zaopatrzenie nutrii w wodę za pomocą różnego rodzaju basenów z wodą nie przepływającą należy uznać za gorszą. Z punktu widzenia higieny częsta zmiana małej ilości wody jest zasadniczo lepsza niż danie zwierzętom do dyspozycji większej ilości wody, rzadko zmienianej, a tym samym silnie zanieczyszczonej, zabłoconej oraz śmierdzącej.
      Fermę nie zależnie od jej wielkości, można założyć tylko na terenie zapewniającym łatwe zaopatrywanie zwierząt w wodę. Najlepszym jej źródłem jest strumień lub rzeka, gorszym - jezioro oraz staw, w ostateczności można się ograniczyć do wody ze studni lub przewodów wodociągowych. Przewody wodociągowe nadają się jedynie do niewielkich hodowli nutrii.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!