Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Ściółka i woda pitna w kurniku

Ściółka i woda pitna
Zadaniem ściółki jest zapewnienie ptakom ciepła poprzez odizolowanie ich od posadzki, pochłanianie wilgoci i wiązanie amoniaku. Sucha ściółka daje kurczętom poczucie komfortu. Mogą w niej grzebać, co zarazem powoduje jej przewietrzanie i osuszanie. Na ściółkę mogą być przeznaczone różnorodne materiały będące w gospodarstwie. Najczęściej jest to słoma. Materiał ściółkowy powinien być suchy, nie spleśniały, bez zanieczyszczeń chemicznych i mechanicznych. Powinien wykazywać dobre właściwości higroskopijne, czyli zdolność wchłaniania wody. Określa się ją ile kilogramów wody może wchłonąć 100 kg ściółki. Dla poszczególnych rodzajów ściółki wynosi ona:
  • wióry drzewne - 145
  • trociny - 152
  • słoma pszenna - 257
  • słoma żytnia - 265
  • torf - 404
  • Jak z tego zestawienia widać najwićkszą wodochłonnością charakteryzuje się torf. Jest on jednak drogi i wskazane jest jego mieszanie np. z trocinami czy słomą użytą jako dodatek w ilości do 1/3. Słoma powinna być pocięta na kawałki 6 - 10 cm, co znacznie zwiększa jej chłonność. Na ściółkę można przeznaczyć także wióry, ale tylko z drzew liściastych. Dla jednodniowych piskląt woda jest istotnym czynnikiem decydującym o ich żywotności. Brak wody przez 48 godzin po wylęgu powoduje pogorszenie wykorzystania i resorpcji zapasowego żółtka. W następnych dniach życia przebywając w wysokiej temperaturze otoczenia rzędu 32° C pisklęta tracą duże ilości wody przez wyparowanie, stąd też tak bardzo ważnym dla nich jest swobodny dostęp do wody. Istotnym zagadnieniem, na które trzeba zwrócić uwagę to temperatura otoczenia i temperatura wody do picia podawanej ptakom. Z wyższą temperaturą otoczenia wiąże się także duża strata wody przez parowanie w przypadku stosowania poideł otwartych (rynienkowych i kołpakowych). Przeprowadzone w Instytucie Zootechniki badania wykazały, że w niektórych warunkach termicznych (wysoka temperatura i niska wilgotność powietrza) strata wody przez parowanie z poideł otwartych w pierwszym tygodniu odchowu piskląt wynosiła prawie 22%. Przyczynia się to do zwiększonego zapotrzebowania na wodę, którą do pomieszczenia trzeba dostarczyć. Pobieranie wody przez ptaki uzależnione jest także w dużej mierze od jej temperatury. Kurczęta preferują wodę chłodną, o temperaturze 10-12°C, co ma korzystny wpływ na pobieranie paszy.
    Żródło:
    Komentarze (0)
    Brak komentarzy do tego artykułu

    Dodaj nowy wątek


    Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
    Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!