Wydaje się, że nie ma u krowy innej tak proporcjonalnie niewielkiej części ciała, mającej tak duży wpływ na portfel hodowcy. Jak szacują specjaliści na podstawie danych z UE, pojedyncze kulawe zwierzę kosztuje rolnika ok. 250 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje ok. 1 tys. zł.
Na wspomniane straty składa się szereg czynników, wśród których naukowcy wymieniają pogorszenie rozrodu, zmniejszenie wydajności mlecznej, podatność na inne choroby i w końcu większe prawdopodobieństwo brakowania. Wśród tych pierwszych wyszczególnia się m.in. dłuższy okres między-ciążowy i zmniejszenie odsetka zapłodnień.
Choroby racic przynoszą straty. Jeśli krowy mają z nimi problemy, to nie jedzą. Tym samym zmniejsza się produkcja mleka i pogarsza jego jakość w związku z większym poziomem komórek somatycznych. Krowy diagnozuje się tylko na podstawie ewidentnej kulawizny, gdy tymczasem jest to już moment, w którym konieczna jest terapia, drogie leczenie i rekonwalescencja.
Innowacyjność urządzeń do korekcji widać na pierwszy rzut oka. Ma pompę hydrauliczną, silnik o mocy 3,5 kW, hydrofor i systemy zabezpieczeń. Ciekawostką jest tylko jeden pas piersiowy, osłony przeciw uderzeniowe i bramki, dzięki którym krowy mogą wchodzić po luku. To nie tylko bardzo ułatwia pracę, ale także jest mniej stresujące dla zwierząt. W tym kontekście pomyślano też o wychodzeniu. Po korekcji otwierają się bramki z przodu i krowa przechodzi dalej - zupełnie jak w hali udojowej. Kolejną ciekawostki! jest teleskopowy system unieruchamiania tylnej kończyny, który został dostosowany do rozmieszczenia stawów. To jednak nic w porównaniu z tym, co dzieje się chwilę później. Jeden ruch i krowa wraz z poskromem wędruje kilkanaście centymetrów nad podłogę.
Warto też wspomnieć o systemie oświetlenia, które wbrew pozorom jest bardzo ważnym elementem wyposażenia. Pomaga czytać" racice. Do każdej krowy trzeba podchodzić indywidualnie. Nie mam w ich przypadku sztywnych szablonów. Podobnie jest u ludzi, którzy nie mają takich samych stóp. Racicę trzeba czytać po barwie, linii białej i zakodowanych stromiznach.