Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Obrót stada i cykle produkcyjne w hodowli świń

W aktualnej sytuacji hodowlanej, najbardziej racjonalna jest ekologiczna produkcja w cyklu zamkniętym. Przemawia za tym brak specjalistycznego materiału hodowlanego oraz obostrzenia, co do remontu stada spoza ferm ekologicznych, zawężające pulę loch wprowadzanych do fermy z zewnątrz do 20% za zgodą jednostki kontrolnej. Wielkość ta dotyczy gospodarstw utrzymujących ponad 5 świń. Poniżej tej liczebności odnowienie sięgać może 1 zwierzęcia. Dodatkowo w przypadku zmiany rasy, podejmowania specjalizacji produkcji lub dużego powiększenia stada, wymienione wielkości można zwiększyć do 40%. W niedalekiej przysz łości przewidzieć jednak należy rozwój ferm stricte zarodowych, produkujących w cyklu otwartym, ze sprzedażą warchlaków oraz wyspecjalizowanych w samym tuczu. Odpowiednie przepisy nie stawiają tu bowiem innych obostrzeń, jak samo pochodzenie świń. Dodatkowo za produkt ekologiczny uznaje się zwierzę trzymywane zgodnie z wymogami przez 6 miesięcy. Nie ma więc przeszkód w specjalizowaniu się ekologicznych gospodarstw utrzymujących trzodę.

Z dostępnych tradycyjnych cykli produkcyjnych w ekologicznym chowie stosowany winien być ten siedmiodniowy. Zresztą przy stosunkowo małych fermach trudno nakłaniać do cykli produkcyjnych, bo nie pozwala na to ilość zwierząt. Przeszkodą jest także zakaz stosowania synchronizacji rui.

Ustawowa konieczność karmienia prosiąt mlekiem, przez co najmniej 40 dni w zdecydowany sposób wpływa na cykl reprodukcyjny i obrót stada. Duże znaczenie mają tu odmienne od tradycyjnych pasze i wolniejsze tempo wzrostu zwierząt. Cykl lochy wahać może się od 159 do 169 dni, w czym duże znaczenie ma terminowość porodu oraz szybkość wystąpienia rui. Można, zatem osiągnąć od lochy 2,1 do 2,2 miotu w roku. Dozwolone jest obok naturalnego krycia wykonywanie inseminacji. Skuteczność krycia może wahać się od 75 do 98%. Okres odchowu warchlaków wynosi standardowo 60 dni, jednak sam tucz silnie podlega sezonowym wahaniom i jakości paszy. Jego długość oscyluje między 130 latem, a 200 dniami zimą.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!