Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Usuwanie odpadów w chowie alkierzowym

Zgodnie z obowiązującą ustawą z dnia 26.07.00 r. (Dz.U. 2000r., nr 89, poz. 991) na 1 ha użytków rolniczych można zastosować do 170 kg N w postaci czystego składnika. Ustalenie to jest zgodne z dyrektywą azotanową (CD 91/676/EEC o ochronie wód przeciw zanieczyszczeniom azotanowym z rolnictwa). Ustawa wprowadza również regulacje, co do czasu stosowania nawozów. Nie można ich dawkować na gleby zalane wodą, zamarznięte, przykryte śniegiem. Nawozów azotowych i gnojowicy nie można stosować na glebach bez okrywy roślinnej, o nachyleniu ponad 10%. Gnojowicy nie wolno stosować także podczas wegetacji roślin przeznaczonych do bezpośredniego spożycia przez ludzi. Nadto od 25.10.08 r., obornik i gnojowica muszą być przechowywane na płytach i w zbiornikach (przez okres 6 miesięcy).
Za przyjazne dla środowiska, czyli ekologiczne, uznać należy takie technologie, których procesy i produkty uboczne nie powodują trwałych zmian w homeostazie ekosystemów. Wiele zależy tu od ilości lub stężeń szkodliwych związków. Najczęściej w tym miejscu wymienia się gnojowicę i efekty tzw. przenawożenia nią użytków zielonych czy upraw. Azot i fosfor w niej zawarte występują w formie łatwo mineralizowanych i uwalnianych połączeń. Pod uwagę brać także trzeba występujące w gnojowicy związki organiczne (np. fenole), metale ciężkie czy patogeny. Same odchody mogą być równie niebezpieczne, co stwierdza się przy otwartym systemie utrzymania świń. Przetwarzanie gnojowicy poprzez strącanie, fermentację tlenową i beztlenową daje zmienne efekty, ale z pewnością zwiększa koszty. Dlatego jako produkt uboczny preferowany jest obornik o dużym udziale azotu organicznego, korzystnym stosunku C:N, poprawiający strukturę gleby. Właściwości takie posiadają również komposty. Ważnym elementem ściołowego utrzymania świń jest posiadanie płyty obornikowej, nawet dla budynków z głęboką ściółką. Tylko w ten sposób ograniczy się straty azotu i skażenie lokalnych wód podziemnych. Zgodnie z aktualnym stanem prawnym budowa płyty obornikowej nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia inwestycji. Od roku 2008, każde gospodarstwo zobligowane będzie do posiadania płyty lub zbiornika. Już teraz przestrzegać należy natomiast obostrzeń, co do sytuowania płyty. Szczególnie wiążące jest zadane 30 m odległości od otworów okiennych i drzwiowych pomieszczeń mieszkalnych na sąsiedniej działce. Na utrzymywana 1 SD przewidzieć należy 3,5 m2 płyty gnojowej.
Dla zbiorników gnojowicowych wymagana objętość wynosi 11m3/SD. Także i tu wymagane jest zachowanie określonych odległości, jak choćby 15 m od okien i drzwi budynku mieszkalnego sąsiedniej działki, czy osi studni. Zalecić przy tym należy budowę zbiorników zamkniętych, jak to ustalono w zaleceniach Helcom sygnowanych przez RP. Te otwarte są bardziej uciążliwe dla środowiska i wymagaj ą pozwolenia na budowę niezależnie od wielkości.
Na zakończenie wspomnieć należy o możliwościach kompostowania obornika, a szczególnie gnojówki i gnojowicy z innymi produktami odpadowymi lub ubocznymi. Z całą pewnością taka modyfikacja postępowania z odchodami zwierz ąt, chroni środowisko pozwalając jednocześnie na optymalizacje ich nawozowego wykorzystania.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!