Do piątego dnia rozkłada się na ściółce arkusze papieru np. gazety, na których ustawia się karrnidełka i poidła. Chodzi o to, aby niezaradne pisklęta nie zjadały ściółki, którą zapychają sobie. wole. Spożycie piasku indyczętom nie szkodzi. Papier zmienia się co najmniej dwa razy dziennie lub przykrywa zbrudzone arkusze świeżymi, aby pisklęta nie dzióbały własnego kału. Na zbyt gładkim papierze indyczęta ślizgają się i mogą zwichnąć nogę.
Na okres pierwszego tygodnia otacza się źródło ciepła tzw. parawanem, podobnie, jak przy odchowie kurcząt. Przy regulowaniu również sztucznego oświetlenia, wentylacji i nawilgocenia powietrza obowiązują zasady podane przy opisie odchowu kurcząt.
Początkowo trzeba obserwować, czy wszystkie pisklęta karmę nie tylko zbierają, ale ją również prawidłowo połykają. Niemniej jednak ważne dla indycząt jest łatwe odszukanie naczyń z napojem, które podobnie jak korytka z paszą stawia się w oświetlonym miejscu blisko sztucznej kwoki. Aby pisklęta przyzwyczaić do miałkiej paszy, sypie się w pierwszych dniach przy każdym obchodzie trochę płatków owsianych lub twarogu na wierzchnią warstwę paszy. W Anglii posypuje się paszę w pierwszych dniach drobno siekaną zielonką lub kilku czerwonymi koralikami, które zwabiają pisklęta do korytek.
Newralgiczne są pierwsze dni życia indycząt stąd konieczność częstego doglądania i zapewnienia idealnych warunków. |
Po okresie tygodnia indyczęta stają się bardziej samodzielne. Parawany można usunąć. Korytka ustawia się wyżej, aby nie wpadała do nich ściółka. W celu zapobiegania przemoczeniu ściółki w okolicy naczyń z wodą umieszcza się poidełka na tacach pokrytych metalową siatką. Stopniowo udostępnia się poidła i karmniki automatyczne, pozostawiając jednak jeszcze przez kilka dni sprzęt, do którego pisklęta były przyzwyczajone.
- Pod sztuczną kwoką obniża się temperaturę do następujących poziomów w poszczególnych tygodniach.
- w drugim 33-30°C
- w trzecim 30-27°C
- w czwartym 27-24°C
- w piątym i szóstym 24-22°C