
Profesjonalne hodowle drobiu posiadają na swoich fermach rozbudowane systemy pojenia, które nie tylko automatyzują codzienne czynności, ale i zapewniają ptakom stały dostęp do świeżej wody. Coraz częściej rozwiązania stosowane na profesjonalnych fermach przenoszone do średnich lub częściowo amatorskich hodowli ptaków. Linię pojenia indyków można w tej chwili dość łatwo zbudować samodzielnie. Wszelkie wymagane podzespoły są ogólnie dostępne, a instrukcje instalacji można znaleźć na wielu stronach w Internecie.
Wracając do meritum, ważne jest, aby poidła automatyczne dla indyków, które będą podłączone do systemu pojenia, posiadały odpowiednie wymiary i kształty. Najistotniejsza będzie w tym przypadku szerokość korytka misy, z którego to ptaki będą pobierać wodę. Parametr ten będzie także determinował wiek ptaków, które z tych poideł będą korzystać.
Młode indyki zwykle pobierają wodę z poideł miseczkowych o specjalnym, wydłużonym kształcie. Taka linia pojenia indyków sprawdza się jedynie w początkowych tygodniach życia (maksymalnie do 4 tygodnia). Wraz ze wzrostem ptaków, linie pojenia indyków muszą zostać przystosowane do starszych osobników.
Poidła dzwonowe są najczęstszym rozwiązaniem stosowanym przy budowie systemu pojenia dla tych ptaków. W tej chwili na rynku największą popularność zdobyły dwa poidła dzwonowe AQUA MAX oraz PLASSON. Wymienione poidła dzwonowe dla indyków różnią się kształtem misy i częściowo budową. W dalszej częsci artukułu znajdują się dwa opisy, które przedstawią te różnice oraz ogólnie scharakteryzują oba poidła dla indyków.
Zapraszamy do lektury.