Trwa ładowanie
Serwis Nowoczesnego Hodowcy

Polecamy:

Forum rolnicze

Interesuje cię tematyka rolnicza, szukasz informacji, porady. Chcesz się o coś zapytać? Forum rolnicze www.rolnik-forum.pl to właściwy adres


Najciekawsze komentarze


kamila (2013-06-03, 07:52)
T: Re: Komentarze na temat: Hodowla zwierząt3
test zalogowanego uzytkownika bez dostepu admina
~21zbigniew@wp.pl (2013-03-28, 22:12)
T: Re: Rasy królików
Witam
Pierwszy raz jestem na tej stronie. Mam prawie 40 letnia praktykę. Najlepsze są do... więcej ->
~Alicja (2013-03-16, 11:30)
T: Re: Gęsi chów i hodowla
Witajcie Kochani!
Bardzo dziekuje Wam za wziecie sobie do serca tego zdarzenia z gniazdem... więcej ->
~szewcu (2013-02-13, 19:53)
T: Re: Hodowla królików
Mam proźbę jeśli ktoś się nie zna to nich nie udziela odpowiedzi na pytania ponieważ właśnie... więcej ->
~Krzysztof (2013-02-09, 15:42)
T: Re: Hodowla indyków
Dzień dobry mam na imię Krzysztof zajmuję się rekonstrukcja historyczną jestem tatarem strzelam... więcej ->
~Marcin Wojciech (2013-02-07, 18:07)
T: Re: Zasady ekologicznego żywienia kur
Nie Michale jęczmień kurom nie szkodzi. Jest jedynie mniej chętnie przez nie zjadany z uwagi na... więcej ->

Oddziaływanie zwierząt na darń i glebę

     Wypasane zwierzęta bardzo intensywnie wpływają na zbiorowiska roślinne. Wpływ ten wyraża się m.in. nierównomiernym zgryzaniem runi na całej spasanej powierzchni. Zawsze występują miejsca gdzie roślinność jest intensywnie zjadana i miejsca gdzie jest wręcz omijana. Zjawisko to zależy od rodzaju wypasanych zwierząt, warunków siedliskowych, a przede wszystkim od składu botanicznego runi. W poszukiwaniu lepszej paszy, zwierzęta poruszają się po pastwisku tym intensywniej im większa jest różnorodność gatunkowa runi. Na średniej jakości pastwiskach krowa pokonuje odległość około 3 km nie licząc dojścia z obory do pastwiska i z powrotem. Sprawa intensywności poruszania się zwierząt po pastwisku nie jest bagatelna, bowiem stwierdzono, że ilo.ć energii zużytej na przej.cie 1,3 km jest równa ilości potrzebnej na wyprodukowanie 1 litra mleka. Intensywność oraz sposób poruszania się zwierząt po pastwisku zależy również od kształtu powierzchni spasanych, a szczególnie kwater w warunkach kwaterowego wypasu. Kiedy ich kształt jest zbliżony do kwadratu, krowy poruszają się w koło, najpierw wzdłuż ogrodzeń. W przypadku prostokąta poruszają się wydeptanymi ścieżkami wzdłuż dłuższych boków ogrodzenia elektrycznego. Oczywistym jest iż pastuch elektryczny może wpływać znacząco na zmianę podejścia wypasanych zwierząt. do ogrodzenia.

     Intensywność poruszania się zwierząt
Pastwisko po wypasie, widać dobrze zachowaną darń i brak zniszczeń, w tel pastuch elektryczny.
Pastwisko po wypasie, widać dobrze zachowaną darń i brak zniszczeń, w tle pastuch elektryczny z ogrodzeniem stałym.
po pastwisku ma duży wpływ na glebę. Może być on zarówno dodatni jak i ujemny. Na glebach mineralnych, intensywne poruszanie się zwierząt nie jest pożądane, bowiem ugniatanie i tak mocno zbitej wierzchniej warstwy gleby wpływa ujemnie na jej właściwości fizyko-chemiczne (zmniejszenie porowatości, a tym samym intensywności wsiąkania i zatrzymywania wody oraz napowietrzenia). Sprawia to, że w miejsce wartościowych gatunków runi rozwijają się gatunki mniej wartościowe (np. sity), a nawet niepożądane, którym takie warunki sprzyjają. Natomiast na glebach organicznych, a zwłaszcza mocno odwodnionych, gdzie na skutek silnego napowietrzenia zachodzi intensywny proces rozkładu substancji organicznej oraz jej mineralizacji, wypas jest jednym z czynników ograniczających te procesy. Ciągłe udeptywanie i zagęszczanie wierzchniej warstwy gleby sprzyja utrzymywaniu się bardziej zwartej oraz elastycznej i o większej nośności darni oraz sprzyja ograniczeniu rozwoju roślinności inwazyjnej (zakrzaczeń i zadrzewień). Na elastyczność i nośność darni niewątpliwy wpływ ma uwilgotnienie gleby. Im gleba i darń wilgotniejsze tym bardziej stają się wrażliwe na uszkodzenia przez pasące się zwierzęta.
Żródło:
Komentarze (0)
Brak komentarzy do tego artykułu

Dodaj nowy wątek


Walczymy ze spamem w komentarzach. Spam generują roboty. Rozwiązanie powyższego działania przekonuje nas że nie jesteś robotem :)
Jesteś niezalogowany. Zaloguj się lub zarejestruj i zyskaj dostęp do zaawansowanych funkcji portalu zupełnie za darmo!