Krowa pozostawia na pastwisku, jeżeli wypas trwa około 8-10 godz. na dobę, średnio około 8-10, a nawet 20 kg świeżych łajniaków oraz około 8, a nawet do 20 l moczu. Zatem w sezonie pastwiskowym trwającym 160 dni ilości te wynoszą około 1,3-1,6 t łajniaków oraz 1,3 m3 moczu. Pokryte nimi powierzchnie w ciągu doby mogą dochodzić do 1,5 m2 w przypadku łajniaków i do 4 m2 w przypadku plam moczu. W takiej ilo.ci odchodów może znajdować się około: 40-50 kg N/ha, 10-15 kg P2O5 i 20 kg K2O. Różna jest zawartość poszczególnych składników w poszczególnych odchodach oraz ich wykorzystanie przez roślinność. Np. w moczu może znajdować się nawet 80% wydalanego przez organizm azotu, potasu czy siarki, natomiast w łajniakach fosforu, wapnia i magnezu. Wykorzystanie tych składników jest różne i np. azotu wynosi około 20-30%, a w najlepszym przypadku około 70% (.rednio ok. 50%).
Aby rosnąca na pastwisku ruń mogła wła.ciwie się rozwijać i dawać dobry i warto.ciowy plon powinna być nawożona. Na pastwiskach ekologicznych, najbardziej przydatnym nawozem jest kompost obornikowy oraz inne komposty produkowane w gospodarstwie. Dopuszczalne jest stosowanie nawozów mineralnych np. wapniowych i magnezowych produkowanych z naturalnych surowców (skała bazaltowa, dolomitowa, kreda pojeziorna, wapno defekacyjne) dodawanych do kompostów, a tylko w razie konieczności do gleby. Dopuszczalne jest stosowanie doglebowo siarczanu potasu zawierającego sole magnezowe, siarczanu magnezu, siarczanu wapnia pochodzenia naturalnego, fosforytów (glinowo-wapniowych i wapniowych), kopalnianego chlorku sodu (soli kamiennej).
Kompost obornikowy można produkować na płytach gnojowych lub specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu, gdzie nie ma obawy występowania przesi ąkania do gleby i spływów powierzchniowych. Kompost obornikowy dojrzewa około 1 roku w warunkach dwu-trzykrotnego przerobienia. Można go stosować w ilo.ci do 10 t raz w roku lub co 2 lata najlepiej w okresie jesiennym albo wczesn ą wiosną. Na pastwiska w siedliskach wilgotniejszych najlepszą porą jest wczesna wiosna. Podobnie postępuje się w przypadku stosowania kompostów z innych materiałów. Poza kompostem obornikowym bardzo dobrym jest kompost torfowy, najczęściej z torfów niskich, wzbogacony takimi materiałami jak obornik, gnojówka
Odchody wypasanych zwierząt są naturalnym nawozem. |