Podstawową grupą ro.lin na każdy
Pastwisko ekologiczne |
Pozostałe gatunki traw, a zwłaszcza takie jak stokłosa bezostna, wyczyniec łąkowy, mozga trzcinowata mogą występować na pastwiskach ekologicznych, lecz ich przydatność do pastwiskowego użytkowania nie jest duża. W siedliskach mokrych i bardzo mokrych zwierzęta mogą zjadać nawet mannę mielec i mannę jadalną.
Specyficzną i bardzo liczną grupę ro.lin na pastwiskach, zwłaszcza w warunkach ekologicznego gospodarowania, stanowią zioła i chwasty. Obecność tych roślin w runi jest niezastąpiona. Ich specyfika polega m. in. na występowaniu tylko w określonych warunkach siedliskowych stając się tzw. roślinami wskaźnikowymi różnie uwilgotnionych i o różnej żyznosci siedlisk, różnie spasanych pastwisk, itp. Występując zarówno pojedynczo, w zwartych grupach albo płatach, kwitnąc różnymi barwami oraz w różnych terminach okresu wegetacyjnego nadają tym użytkom wyjątkowego piękna. Oprócz wartości paszowej, stanowią m. in. źródło pokarmu dla licznych dorosłych owadów i ich gąsienic, dzikich zwierząt roślinożernych, a po wydaniu nasion również dla ptaków. Z grupy ziół, na pastwiskach ekologicznych pożądane są i najpowszechniej występują.
Mniszek pospolity, powszechnie zwany mleczem, krwawnik pospolity, brodawnik jesienny, pięciornik gęsi, przywrotnik pasterski, babka lancetowata, kminek zwyczajny, marchew zwyczajna. Niektóre chwasty na pastwiskach to: stokrotka pospolita, jastrzębiec kosmaczek, jaskier ostry, jaskier rozłogowy, szczaw zwyczajny, pokrzywa zwyczajna, szczaw tępolistny i kędzierzawy, .miałek darniowy, turzyce, sity (najczę.ciej rozpierzchły i skupiony), skrzyp polny i błotny, ostrożenie.